מאמרים

רוזיצאה

מהי אקנה?

אקנה (Acne) היא מחלת עור שכיחה שפוגעת בעיקר במתבגרים, אך לא רק בהם. על אף שהמחלה נקראת בעברית "פצעי בגרות", הרי הפצעונים המציקים והמביכים שמאפיינים אותה ("חצ'קונים" בשפה המדוברת) עלולים להופיע גם בשלבים מאוחרים יותר של החיים הן בקרב גברים והן בקרב נשים.

מה גורם לאקנה?

נגעי האקנה מתפתחים סביב זקיקי השיער עקב שילוב של גורמים: השפעות הורמונליות, סתימת הפתח של זקיק השערה, קילוף לא תקין של תאי האפיתל (תאי העור החיצוניים) המזדקנים, עלייה ביצירת החֵלֶב בבלוטות החלב וזיהום שיוצר חיידק שנקרא Propionobacterium acnes.

אילו סוגים של נגעי אקנה קיימים? מה זה "שחורים"?

נגעי אקנה יכולים להיות לא דלקתיים ודלקתיים.

פצעון בודד לא דלקתי של אקנה נקרא קומדון. בכל קומדון יש חֵלֶב, והוא יכול להופיע בשתי צורות: בעל ראש שחור ("שחורים" בלשון עממית) או בעל ראש לבן. הראש השחור של הקומדון מעיד על כך שהוא פתוח ונחשף לחמצן (הראש השחור הוא תוצאה של חמצון). הראש הלבן של הקומדון מעיד שהוא סגור ולא נחשף לחמצן.

כאשר בקומדון מתפתח גם זיהום חיידקי, הוא עלול להפוך למודלק. אם הפצעון הוא בלי מוגלה ורק בעל ראש אדום – הוא מכונה בשפה הרפואית פפולה. אם הפצעון המודלק מכיל הפרשה מוגלתית, הוא נקרא מוגלית (פוסטולה). פפולות עמוקות עלולות לגרום להצטלקות בלתי הפיכה של העור.

מהם התסמינים של אקנה?

התסמינים כוללים הופעה של קומדונים שחורים ולבנים ושל פצעונים דלקתיים באזורי הגוף שלהם יש נטייה לפתח אקנה: פנים, גב עליון, בית החזה.

חומרת התסמינים משתנה מחולה לחולה ונעה בין קומדונים בודדים לבין מספר רב של נגעים דלקתיים עמוקים שמכסים שטחי עור נרחבים. במקרה של אקנה קשה קיימת סכנה של היווצרות צלקות או של שינויי צבע שאינם חולפים גם לאחר החלמת הנגעים עצמם.

מדוע יש מי שסובלים מאקנה, ואילו אחרים אינם סובלים ממנה?

עדיין אין תשובה לשאלה הזאת. ידוע שאקנה מושפעת מהורמונים שונים, בייחוד הורמוני מין זכריים (שמצויים בכמות קטנה גם אצל נשים), אך אצל מרבית הסובלים מאקנה לא ניתן להצביע באופן ברור על הפרעה הורמונלית כלשהי.

אצל נשים ישנה לעיתים החמרה במצב העור לקראת המחזור החודשי. ידוע שנשים צעירות עלולות לסבול מאקנה, ומדובר בתופעה שהיא משמעותית מאוד בעבורן.

התפתחות של אקנה קשורה כנראה גם לתזונה, ובמיוחד לצריכה של פחמימות פשוטות (סוכרים) ושל מוצרי חלב. לכן מומלץ להקפיד על תזונה מאוזנת ובריאה, אם כי שינוי בתזונה לבדו אינו מספיק כדי לטפל באקנה.

כמה זמן זה נמשך?

בדרך כלל מופיעה אקנה לראשונה בגיל ההתבגרות. רבים מהמתבגרים סובלים מאקנה בדרגות חומרה שונות. לעיתים – בעיקר בקרב נשים – הנגעים אינם חולפים גם בגיל מבוגר יותר. עם זאת, ככל שהגיל עולה, כך יורדת שכיחות האקנה. התופעה אינה קיימת בקרב האוכלוסייה הקשישה.

מאחר שאקנה נמשכת שנים אחדות, ניתן להגדירה מחלה כרונית. במהלך המחלה יש תקופות של שיפור ושל החמרה

יש לי אקנה. למי לפנות? 

ניתן להתייעץ עם רופא עור, עם רופא משפחה, עם רופא ילדים, עם רופא נשים או עם רוקח. עם זאת, במקרים של אקנה עמידה לטיפול מומלץ לפנות לרופא עור. לקוחות כללית יכולים לפנות גם לשירות רופא עור און־ליין. כמו כן הם יכולים להשתמש בשירות פנייה לרופא עור.

איך מאבחנים אקנה?

האבחנה של אקנה היא קלינית ונעשית על סמך המראה והמיקום האופייניים של הנגעים.

 

האם מותר "לפוצץ חצ'קונים"? 

בני נוער רבים נוהגים "לפוצץ" פצעי אקנה, דהיינו ללחוץ עליהם באצבעותיהם כדי לגרום לחלֶב ולמוגלה לצאת החוצה. זוהי פעולה שגויה שלרוב גורמת לפצעים ולהצטלקויות.

האם מותר להוציא שחורים? איך נכון לעשות זאת?

מומלץ שלא להוציא קומדונים אלא להשתמש בתכשירים מקומיים המטפלים בהם – רטינואידים.

איך מטפלים באקנה?

הטיפול באקנה הוא ממושך. במקרים קלים נהוג להתחיל בטיפול מקומי. אם מדובר בנגעים ברמת חומרה בינונית או קשה – ובמיוחד כשיש נגעים שעלולים להצטלק – יש לטפל באקנה באמצעות תרופות שניטלות דרך פה.

במקביל לטיפול התרופתי יש להקפיד לבחור תכשירים קוסמטיים שאינם סותמים את נקבוביות העור (יש לחפש על תוויות המוצרים הקוסמטיים את המילים non-comedogenic או non-acnegenic).

אלה הן התרופות העיקריות שמשמשות לטיפול באקנה: בנזואיל פראוקסיד (השם המסחרי: בנזק), רטינואידים (במתן מקומי או בכדורים), טיפול הורמונלי או אנטיביוטי (במתן מקומי או בכדורים).

כאשר משתמשים באנטיביוטיקה, על הטיפול להיות מוגבל בזמן. הסיבה: החיידקים עלולים לפתח עמידוּּת במקרה של נטילה ממושכת של אנטיביוטיקה.

יש לזכור שמרבית הטיפולים אינם מעלימים לחלוטין את האקנה, אלא רק מביאים לשיפור זמני במצב.

טשטוש צלקות אקנה בכללית אסתטיקה – כך זה עובד

טיפול מקומי באקנה

בנזואיל פרוקסיד

בנזואיל פראוקסיד היא המרכיב הפעיל בתכשיר בנזק (ששוּוק בעבר גם בשמות המסחריים קלירקס, אוקסי 10 ואוקסי 5). זהו חומר שמעכב התפתחות של חיידקים ויכול גם לגרום לפירוק של קומדונים.

הוא משוּוק בישראל בג'ל בריכוזים שונים (2.5%, 5% ו־10%) ומוסיפים אותו גם למשחות, לסבונים ולתחליבים. אם הוא משמש תכשיר יחידני (דהיינו הוא התרופה היחידה שבה משתמשים כדי לטפל באקנה) הוא מתאים לטיפול באקנה קלה, וניתן לרכוש אותו ללא מרשם רופא. אך בשילוב עם מרכיבים פעילים אחרים  (כמו אנטיביוטיקה), נהוג לתת אותו גם לטיפול באקנה קשה יותר, ובמקרים כאלה השימוש בו מחייב מרשם מרופא. 

לבנזואיל פראוקסיד יש כמה תופעות לוואי שכיחות: התכשיר הזה מייבש את העור, עלול לגרום לגירוי ולעקצוץ בעור המטופל, עלול להלבין בגדים וגם עלול להגביר את רגישות העור לשמש.

אנטיביוטיקה

בשוק קיים ג'ל בשם זינדקלין שמכיל את האנטיביוטיקה קלינדמיצין. האנטיביוטיקה הזאת יעילה נגד החיידק שגורם לאקנה.

רטינואידים

 

רטינואידים הם נגזרות של ויטמ​ין A שמתאימות הן לטיפול בקומדונים והן לטיפול בנגעים הדלקתיים. קיימים בארץ 2 סוגים של רטינואידים ​מקומיים: אדפרין ורטוויט. שתי התרופות יכולות לסייע למטופלים שסובלים מאקנה קלה עד בינונית, והן ניתנות במרשם רופא בלבד.

תכשירים מקומיים משולבים

קיימים בארץ גם תכשירים מקומיים משולבים, כלומר תכשירים שמכילים יותר מאשר מרכיב אחד מהמרכיבים הבאים: בנזואיל פראוקסיד, רטינואיד או אנטיביוטיקה. התכשירים המשלבים בנזואיל פראוקסיד ואנטיביוטיקה הם דואק, תרוקלינדין וכן אקנמיצין פלוס. 

תכשיר שמכיל בנזואיל פראוקסיד ורטינואיד (אדפרין) הוא אפידו. ניתן לרכוש את התכשירים האלה במרשם רופא בלבד. הם יעילים מאוד ונמכרים במחיר מופחת לחברי כללית מושלם.

טיפול באקנה באמצעות תרופות הניטלות דרך הפה

מינוציקלין

מינוציקלין היא אנטיביוטיקה הפועלת נגד החיידק שגורם לאקנה. השימוש במינוציקלין מגביר מאוד את הרגישות לקרינת השמש, ולכן בעת שמטופלים בתרופה הזאת יש להתגונן היטב מפניה. התרופה גם עלולה לגרום להפרעה באנזימי הכבד ולשינויים אחרים בבדיקות הדם.

אסור ליטול אותה במהלך הריון, ואסור לתת אותה לילדים שטרם מלאו להם 12 שנים. השימוש בה מחייב להיות במעקב קבוע אצל הרופא המטפל, וכל מי שנוטל אותה צריך לעשות בדיקות דם קבועות במהלך הטיפול.

את המינוציקלין יש ליטול בעמידה או בישיבה זקופה. אסור ליטול אותה במצב שכיבה, ואסור לשכב לפחות חצי שעה לאחר נטילת התרופה כדי למנוע כיבים או גירוי בוושט. מוצרי חלב בכמות מועטה אינם משפיעים על הספיגה של התרופה, אולם מוצרי חלב בכמות גדולה עלולים לפגוע ביעילות התרופה.

דוקסיצילין

גם דוקסיצילין היא אנטיביוטיקה (השמות המסחריים: דוקסי ודוקסילין). בדומה למינוציקלין, גם השימוש בדוקסיצילין  מחייב התגוננות יעילה מפני קרינת השמש. כמו כן חייבים מי שמשתמשים בתרופה לעשות בדיקות דם סדירות ולהיות במעקב קבוע אצל הרופא המטפל.

דוקסיצילין עלולה לגרום לצרבת ולדלקת בוושט, וכדי למנוע את תופעת הלוואי הזאת, יש להקפיד ליטול את הכדור במצב זקוף (בעמידה או בישיבה). כמו כן יש ליטול את התרופה אחרי האוכל ולשתות עם נטילתה כוס מים מלאה.

אסור לשכב כשנוטלים את התרופה, ואסור לשכב גם בחצי השעה שלאחר נטילתה. לכן אסור ליטול את התרופה לפני שהולכים לישון. אם נוטלים את התרופה בלילה, יש לעשות זאת לפחות שעה לפני הכניסה למיטה.

נגזרות של ויטמין A

איזוטרטינואין (השמות המסחריים: קורטן, רואקוטן) 

איזוטרטינואין היא תרופה יעילה מאוד לטיפול באקנה, אך בעלת תופעות לוואי, ובהן יובש בעור ובריריות (עיניים, פה, אף, נרתיק) ועלייה קלה בשומני הדם. נוסף על כך היא היא גורמת למומים מולדים קשים בעוברים שאמותיהם השתמשו בה בזמן ההריון. לכן אסור לתת אותה לנשים הרות. 

נשים בגיל הפוריות שמטופלות באיזוטרטינואין חייבות להשתמש באמצעי מניעה יעיל במהלך כל הטיפול וכן במהלך החודש שלאחר סיום הטיפול. את התרופה מותר לקחת אך ורק במסגרת מעקב רפואי צמוד שכולל בדיקות מעבדה.

איזוטרטינואין גם עלולה לגרום לעור להפוך לדקיק ולרגיש. בעת שמטופלים בה וכן בחצי השנה שלאחר סיום השימוש בה יש להימנע מטיפולים קוסמטיים כלשהם, ויש להימנע מהסרת שערות בשעווה או בלייזר. את התרופה מותר לקחת אך ורק במסגרת מעקב רפואי צמוד שכולל פגישות קבועות אצל רופא עור וביצוע בדיקות מעבדה.

טיפול הורמונלי (לנשים בלבד)

ניתן לטפל באקנה באמצעות נטילת גלולות למניעת הריון כמו דיאנה, יאז ויסמין.

במקרים שבהם הגלולות אינן משיגות את ההשפעה הרצויה ניתן להשתמש בספירונולקטון. התרופה הזאת משמשת בדרך כלל לטיפול בלחץ דם גבוה ובאי־ספיקת לב, אך היא מנטרלת גם את פעולתם של הורמוני מין זכריים – מה שעשוי לשפר את מצב האקנה.

בתוך כמה זמן רואים תוצאות לטיפולים?

השפעת הטיפול אינה מיידית, אלא נוצרת בהדרגה, בתוך כמה שבועות עד כמה חודשים. לעיתים התחלת הטיפול גורמת להחמרה חולפת במצב הנגעים – במיוחד אם נוטלים תרופות מקבוצת הרטינואידים.

איך מונעים אקנה?

כדי למנוע אקנה ולשמור על עור פנים בריא ויפה יש כמה כללים פשוטים שכדאי להקפיד עליהם:

• עדיף להשתמש בקרם לחות לא קומדוגני – ללא חומרי בושם או צבע.

• עדיף להימנע משימוש באיפור או בתכשירים לעור המבוססים על שמן. התכשירים האלה עלולים לגרום לאקנה.

• יש לשטוף את הפנים עד פעמיים ביום (ולא יותר). יש להשתמש במים פושרים (ולא חמים מאוד), וכדאי מאוד להשתמש באל־סבון עדין או בסבון לתינוקות.

• אסור לשפשף את הפנים חזק – הדבר עלול להחמיר את האקנה ולהזיק לעור.

• ​אסור "לפוצץ" את הפצעונים, ואסור לחטט בעור הפנים או לגרד אותו. הפעולות האלה עלולות לגרום להופעת זיהום משני ולצלקות.

האם אקנה עלולה לגרום לסיבוכים?

אקנה עלולה לפגוע באיכות החיים ובדימוי העצמי. אקנה חמורה אצל בני נוער גורמת להם לעיתים קרובות לשקוע בדיכאון ובחרדה ולהימנע מקשרים חברתיים שכל כך חשובים להם בגיל הזה.

נגעים חמורים עלולים לגרום להיווצרות צלקות בלתי הפיכות בפנים או בגב. בגב עלולות להופיע צלקות בולטות המכונות קלואידים. קשה מאוד לטפל בצלקות מהסוג הזה, ולכן אם יש פצעים בולטים בגב חשוב מאוד שלא להזניח את הטיפול בהם. פצעים לא מטופלים או פצעים שהאנשים מחטטים בהם עלולים לגרום לפיגמנטציה (שינויים בצבע העור) – לרוב להכהיית העור.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

אקנה אינה גורמת בדרך כלל למצבי חירום רפואיים. יש לפנות לרופא בדחיפות כאשר ישנה תגובה אלרגית משמעותית לטיפול התרופתי – למשל פריחה, נפיחות באזור הפנים, כאבי ראש, כאבי בטן, שינויים במצב הרוח, דיכאון.

אופן הטיפול באטופיק דרמטיטיס בשיטת ה- VAS Therapy:

תזונה נטולת אלרגנים ע"פ VAS
אחד מגורמי המחלה העיקריים הינו תגובה אלרגית למזונות. מזון שנכנס אל הגוף מזוהה כ"מסוכן" והגוף מפעיל כנגדו תגובה חיסונית. במצב של אטופיק דרמטיטיס מערכת החיסון אינה מווסתת כראוי מלכתחילה וכל תגובה שכזו מוסיפה אתגר על מערכת החיסון. באמצעות השימוש ב- VAS אנו בוחנים איך גוף המטופל מגיב לכל מאכל שהוא. אנו נמנעים מהורדה גורפת של כל המזונות "הידועים" כאלרגנים אלא מזהים אותם בהתאם לגוף המטופל. הסרה מדויקת של המזונות האלרגנים מקלים על מערכת העיכול ועל מערכת החיסון, במצב זה המערכת מתחילה להתאזן והגוף יכול להתחיל תהליך של ריפוי.

התאמת פטריות מרפא ע"פ VAS:

אחד הכלים הטובים ביותר לוויסות מערכת החיסון הוא השימוש בפטריות מרפא. לפטריות ידע חיסוני עצום ולהן פעילות אימונומודולטורית (פעילות מאזנת מערכת החיסון), פעילות נוגדת דלקת, פעילות אנטי אלרגית, אנטי בקטריאלית ואנטי ויראלית. באמצעות ה- VAS ניתן לזהות את הצורך החיסוני הנוכחי של הגוף ולהתאים את הפטריות לכל מטופל באופו אישי.

השימוש באוזן לטיפול באטופיק דרמטיטיס:
האוזן תחשוף בפנינו את האתגרים הנוספים שנמצאים מאחורי המחלה. האם ישנו אתגר נפשי כגון חרדה, פוסט טראומה וכו'? האם ישנו חוסר איזון הורמונלי שמפריע לגוף להשתקם מהמחלה? האם ישנו פתוגן "כלוא" שהגוף לא מצליח להשתחרר ממנו? או אולי ישנה בעיה נוספת במערכת העיכול?באמצעות האוזן נוכל לאבחן את המחלה בצורה מקיפה ומדויקת וגם לטפל בגוף.

השימוש בלייזר לטיפול באטופיק דרמטיטיס:
לתדרי הלייזר איכויות רבות ביניהן שיקום של רקמת העור, הפחתת תגובה דלקתית, ויסות של מערכת החיסון ועוד. השימוש בלייזר מאפשר לחזק את תאי רקמת העור, ולשקם ולטפל באתגרים הנוספים איתם הגוף מתמודד.

הטיפול באטופיק דרמטיטיס באמצעות הרפואה הסינית:
הרפואה הסינית מבקשת לזהות את השורש בבסיס המחלה, ומזהה את התגובה בעור כהתבטאות חיצונית בלבד של המחלה. בהסתכלות של הרפואה הסינית הגוף משתמש ברקמת העור על מנת להחזיר את הגוף לאיזון.
האבחנה המערבית מתורגמת למונחים של הרפואה הסינית כגון נוכחות עודפת של חום או קור, הימצאות גורם מחלה כגון ליחה או מחסור של נוזלי גוף ועוד. מונחים אלו מתארים מצב כללי בגוף שאחד מן הסימפטומים שלו יהיה הביטוי בעור.
הטיפול באמצעות הדיקור וצמחי המרפא מאפשרים להחזיר את האיזון הכללי לגוף ובכך מתאפשר שיקום של הסימפטום המופיע בעור.
באמצעות השימוש ב- VAS ניתן לאבחן במהירות את חוסר האיזון שקיים בגוף ולהבין את הדרך היעילה והמהירה לשקם את מצבו.

כלים נוספים אותם ניתן להתאים באמצעות ה- VAS:
התאמת פרחי באך לשיקום הגוף והרגעת הנפש, התאמת משחות שיכולות לסייע לעור, בדיקת חוסרים עודפים של ויטמינים ומינרלים ועוד.

שיטת ה- VAS Therapy נותנת מענה יעיל ומהיר יחסית למחלה כרונית המוגדרת כחשוכת מרפא.